Kuharica za male čarobnjake

Slika programa

Ako ste u potrazi za kakvom laganom slikovnicom koju će vaša djeca progutati brzinom kojom pojedu slatkiš, „Kuharica za male čarobnjake“, koju potpisuje hrvatski gastronomski stručnjak i književnik Veljko Barbieri, i nije za njih. Ova knjiga, naime, ima čak 225 stranica, a iznenadila nas je i svojim velikim formatom i težinom. Ipak, jednom kad ju otvorite, shvatit ćete zašto je tako: Barbieri je, naime, velik dio svog života posvetio putovanju i istraživanju autentičnih jela kako u nas, tako i sa svih strana našeg velikog svijeta. Obim ove knjige, dakle, nije slučajan - u njoj je autor na zaista čaroban način izmiješao fascinantne priče i intuitivne recepte kojima će se male kuharice i kuhari uvijek vraćati, bilo da se žele podsjetiti što je volio jesti Nomo iz afričkog plemena Dogona, skuhati brzinsku juhu za bogove i ljude ili kakav složeniji Izakov kotao od kozletine za kojeg će im u pomoć morati priskočiti roditelji.

Svaka namirnica u ovoj „Kuharici“ smještena je u određeni  kontekst, te za sobom povlači neku originalnu priču. Od davnina do danas, od Istoka do Zapada, Sjevera i Juga, tu je ponešto za svakog.

U dijelu juha i predjela autor nam donosi mirise iz najraznovrsnijih lonaca i otkriva što su prije glavnog jela voljeli ljudi iz davnina. Krećemo od prvog začina kojeg su koristili, pa idemo sve do namaza iz antičke Grčke, a od juha upoznajemo onu zvjezdanu, pa od češnjaka i peršina, ali i hladni španjolski gazpacho. Naučit možemo pripremati i pohani sir sa kraljevskih gozbi, paštetu iz Beča ili sirove inćune koje je obožavao polubog Enkidu.

Barbieri nas nakon toga vodi do povrća, grahorica i žitarica, a ovdje su se našli i riže i tjestenine. Tu su bugarski lonca od povrća kojeg je obožavao vrhunski šahist Elin Pelin, patlidžani od kojih se onesvijestio jedan imam u Istanbulu, proso iz stare Kine ili kus-kus malog kalife. Saznati možemo i zašto je rimski car Dioklecijan toliko volio kupus, te otkriti ponešto o makarunima koje je volio Marko Polo, Napuljskim špagetima, te tartufati za patuljke i divove.

Veliki je dio posvećen mesnim – kao i ribljim - jelima: od priče o svetom biku u Egiptu, preko piletine i pijetlovine po uzoru na etiopijski recept, pa do veprovine iz kulinarske knjige jednog austrijskog samostana. Iz morskog nam svijeta autor, između ostalog, donosi priču o tunju s Kornata koji je htio osvojiti svijet, kovaču koji je pomogao Zeusu, ukiseljenim inćunima koje je jeo nordijski bog Thor, gregadi od mola koji je imao bezbroj života, irskoj škarpini, mekušcima na ribarski ili samoljubivim i taštim školjkama na pari.

Zadnji je i najslađi dio autor posvetio svetom kruhu i kolačima iz bajki. Osim pripreme domaćeg kruha, možemo naučiti kako pripraviti paprenjake, bečke kifle, datulje u čokoladi po uzoru na recept iz Grenade, vruće fritule s karnevala u Veneciji, puslice od oblaka, tortu od banane ili pak kroasane s čokoladom po uzoru na slavnog pariškog slastičara iz 18. stoljeća.

U „Kuharici za male čarobnjake“ svatko će pronaći nešto po svom guštu, a sukus i ukus Barbierijevih priča, recepata i jela osigurat će da mu se mali kuhari i kuharice vraćaju i kada budu veliki i velike.